Logowanie
Szczegóły zdjęcia
PAŁAC SANGUSZKÓW - LUBARTÓW
W I połowie XVI wieku Piotr Firlej herbu Lewart założył miasto, nadając mu początkowo nazwę Lewartów (zmienioną na Lubartów dopiero w 1744 roku). Kilka lat później wybudował pierwszy pałac, a raczej zamek, otoczony geometrycznym ogrodem-parkiem. W kolejnych latach zamek zmieniał właścicieli, głównie za sprawą małżeństw. Najpierw trafił jako wiano do rodziny Kazimierskich, a później do Ostrogskich-Zasławskich. W wyniku kolejnego mariażu stał się własnością hetmana wielkiego koronnego Jerzego Wiśniowieckiego, a następnie Józefa Lubomirskiego. W II połowie XVII wieku zamek przebudowano na pałac, nadając mu cechy barokowe. W kolejnych latach obiekt wielokrotnie zmieniał swoje oblicze, aż do pierwszych lat XVIII wieku, kiedy to został poważnie uszkodzony podczas wojny szwedzkiej. Kilka lat później Lubartów stał się własnością marszałka wielkiego litewskiego Pawła Sanguszki, który podjął się odbudowy obiektu. Projekt modernizacji zlecono przybyłemu z Włoch architektowi epoki baroku, Pawłowi Antoniemu Fontanie. W tym samym czasie Fontana budował w Lubartowie, na zlecenie Sanguszki, kościół św. Anny i klasztor Kapucynów. Przebudowała pałacu dała wspaniały efekt – powstał elegancki barokowy pałac, z nowymi dekoracjami elewacji oraz gruntownie odmienionymi wnętrzami. W kolejnych latach pałac przekształcano, modernizowano i przebudowywano. Sanguszkowie władali miastem do roku 1839. Ostatnią z rodu Sanguszków właścicielką miasta i pałacu była Klementyna Małachowska, która podjęła próbę przebudowy pałacu. Plany te przerwał jednak wybuch powstania listopadowego.
W kolejnych latach pałac zmieniał właścicieli. Najpierw trafił w ręce Henryka Łubieńskiego, a kiedy ów popadł w kłopoty finansowe, obiekt został własnością Banku Polskiego. Przez kilka lat w budynku mieścił się szpital wojskowy. Kolejny właściciel, Stanisław Mycielski, odnowił pałac, jednak po ponownym przejęciu budynku przez bank, zaczął on popadać w ruinę. Kolejna próba przebudowy zakończyła się pożarem w 1933 roku. Całkowitej odbudowy podjęto się dopiero w połowie XX wieku i zakończono ją kilkanaście lat później. W jej wyniku możemy podziwiać na dzień dzisiejszy dwupiętrowy pałac, z cechami baroku, z dwiema niskimi wieżami narożnymi, znajdującymi się na tylnej elewacji.
Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania. Wejście do środka jest jednak możliwe, bo we wnętrzach obiektu mieści się siedziba Starostwa Powiatowego. W godzinach urzędowania można więc obejrzeć wnętrza, co jednak nie było mi dane, bowiem odwiedziłam Lubartów w dniu wolnym od pracy.
Komentarze
obozny 100 miesięcy temu
10:23, Nd 28 Sie
Kadr bardzo równiutki, wyważony, w przepięknym oświetleniu mimo południowych godzin. Bardzo przyjemnie się go ogląda. Szczegółowy opis zamku to dodatkowy bonus dla zaciekawionych.
autokreator 100 miesięcy temu
11:07, Nd 28 Sie
Wracaj tam i foć w dzień roboczy. Tylko zrób to równie starannie i pięknie.
Politolog 100 miesięcy temu
11:32, Nd 28 Sie
Fajna widokówka ;)
Majki 100 miesięcy temu
11:34, Nd 28 Sie
Dzięki temu nie ma samochodów ;)
Kadr bardzo ładny i fajna historia pałacu :)
heja 100 miesięcy temu
12:24, Nd 28 Sie
Staranny, symetryczny kadr. Ładne!
Gosicka 100 miesięcy temu
16:06, Nd 28 Sie
piękny zamek, świetne, czyściutkie z ciekawym opisem zdjęcie :)
Kozia 100 miesięcy temu
16:25, Nd 28 Sie
Dobra archi-klasyka, symetria pięknie gra i Twoja super jakość :)
Geniuś 100 miesięcy temu
17:03, Nd 28 Sie
Autku, w dzień roboczy pierwszy plan jest zawalony samochodami służbowymi i klientowskimi, to jest tzw. samochodowa stonka. Jak dobrze,że trafiłem w dzień wolny od pracy:). Szkoda mi tylko cudownej rycerskiej sali wewnątrz pałacu, bo jest naprawdę cudowna (oglądałem w internecie).
autokreator 100 miesięcy temu
17:12, Nd 28 Sie
Własnie dla tych zdjęć wnętrza przyjedź w dzień roboczy.
Geniuś 100 miesięcy temu
17:19, Nd 28 Sie
makkk75 100 miesięcy temu
19:11, Nd 28 Sie
Dobre zdjęcie,interesujący opis
Konsul 100 miesięcy temu
20:18, Nd 28 Sie
Podziwiam, że w samo południe popełniłeś taką dobrą technicznie fotę, takiej widokówki się nie kupi:)
autokreator 100 miesięcy temu
20:24, Nd 28 Sie
Protestuję przeciwko słowu "popełniłeś". Dbajmy o nasz język, popełnia się zbrodnię, przestępstwo itd. Można ewentualnie użyć tego słowa z przekąsem ale on jest tu nie na miejscu.
Konsul 100 miesięcy temu
20:33, Nd 28 Sie
Autko często artyści tego słowa używają, ale skoro ono mialoby kogokolwiek drażnić więcej go tu nie użyję:)
Konsul 100 miesięcy temu
20:35, Nd 28 Sie
Autku..
autokreator 100 miesięcy temu
21:35, Nd 28 Sie
Nie o to chodzi, gdybym ja napisał że popełniłem fotę byłaby to ironia i żartobliwe podanie w wątpliwość jej jakości. Ale napisanie czegos takiego o czyjejś świetnej focie jakoś nie pasuje . Bez urazy... ktoś użył tego określenia jako żartu i poszło. Podobnie jak ze słowem "podejrzewam" które ma zdecydowanie negatywne znaczenie prawnicze i moralne. Ktoś raz zażartował i poszło. Już nie sądzimy, uważamy, przypuszczamy, zakładamy, myslimy tylko "podejrzewamy". Tak samo jak z " To by było na tyle" językowy żart który palnąl Stanisławski a potem Miodek publicznie mu to wypomniał a JTS kajał się.
autokreator 100 miesięcy temu
21:52, Nd 28 Sie
Chyba niepotrzebnie się wymądrzam, sorry.
dejuna 100 miesięcy temu
22:49, Nd 28 Sie
Porządna fota, a swiatło mocno sprzyja.
Vidi 100 miesięcy temu
8:15, Pn 29 Sie
Bardzo pięknie pokazany śliczny pałać i doskonale przedstawiona historia! :)
Betysia 100 miesięcy temu
22:00, Pn 29 Sie
Piękny ten pałac, okraszony ciekawą opowieścią, dobrze pokazany :)
Otti 100 miesięcy temu
23:20, Pn 29 Sie
Symetria w kadrze i niebo tu pięknie zagrało