Logowanie
Szczegóły zdjęcia
KARGOWA
Najstarsza wzmianka o Kargowej (daw. Unrugowo, niem. Unruhstadt) pochodzi z 1360 roku. Pierwszym znanym właścicielem Kargowej jest ród Kottwiczów, władający nią od początków XV wieku. W XVI wieku Kargowa przeszła w ręce rodu Żychliń skich, którego pierwszy przedstawiciel – Stanisław, poświadczony jest źródłowo w „Zło tej księdze szlachty polskiej”. W 1641 roku dobra kargowskie od Wojciecha Żychlińskie go nabył Jerzy Unruh. W 1661 r. król Jan Kazimierz, uznając zasługi Krzysztofa Unru ha, nadał mu prawo do założenia miasta. Plan nowego założenia miejskiego, które mia ło zwać się Unrugowo (nazwa nie przyjęła się), wytyczono między Kargową Dolną i Gór ną. Wzorowany był zapewnie na Bojanowie, zbudowanym przez Macieja Bojanowskie go, męża Ewy z Unruhów, siostry Krzysztofa. Z Krzysztofem Unruhem wiąże się bu dowa reprezentacyjnego pałacu, zrealizowana w końcu XVII wieku. Z przekazów iko nograficznych wynika, iż był on dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, połączo ny z ogrodem oraz dziedzińcem z dwoma budynkami. W 1740 roku w dożywotnie po siadanie przejął Kargowę król August II Mocny, który był zainteresowany stworzeniem w niej bazy wojskowej. W związku z tym planował gruntowną rozbudowę miejscowości, w tym również założenia pałacowego. Autorstwo pierwszych projektów pałacu przypisy wane jest K.F. Poppelmannowi. Natomiast autorem projektu z 1731 roku był prawdopo dobnie J.K. Knöffel. Rozbudowa pałacu w Kargowej trwała w latach 1731-1733. Prace bu dowlane prowadzone były na wielką skalę, zatrudniono wielu wykonawców, w tym m.in. rzeźbiarza K. Kirchnera. Do 1733 roku rozbudowano starą siedzibę Unruhów oraz wznie siono stumetrowej długości pałac królewski i cztery budynki koszarowe. Prace budowlane przerwała śmierć króla Augusta II oraz wybuch wojny sukcesyjnej o tron Polski. W 1735 roku w czasie działań wojennych nowo wybudowane założenie zostało zniszczone. Splą drowany i spalony pałac Unruhów odbudowano, znacznie jednak upraszczając jego for mę architektoniczną, bez dekoracji elewacji i wystroju wnętrz. Elementy budowli określa nej jako pałac królewski mogą znajdować się w budynku obecnej stajni–obory (wschodnia strona dziedzińca). Rodzina Unruhów związana była z Kargową do 1837 roku, gdy miasto przeszło na własność państwa pruskiego. W okresie międzywojennym pałac należał do ro dziny Richterów. W 1945 roku majątek kargowski przeszedł na własność Skarbu Państwa i był użytkowany przez PGR. W chwili obecnej obiekt jest nieużytkowany
więcej: http://www.ziemialubuska.pl/176,33,,.html
Komentarze
Kozia 176 miesięcy temu
17:49, Pn 5 Kwi
Tylko ktoś interesujący się rzetelnie historią może wysnuć taką fotoopowieść. Dobra składanka, a mi najbardziej podoba się to na dole po lewej - bo ma świetną perspektywę.
photosasy 176 miesięcy temu
18:03, Pn 5 Kwi
DObre i pouczające.Czekałeś na dobre warunki i niebo -bo dobrze wyszły.
mihoolec 176 miesięcy temu
18:43, Pn 5 Kwi
Photosasy.. właściwie to odwrotnie, były takie warunki i dlatego odnalazłem ten zrujnowany pałac (bo byłem w pobliżu) żeby go obfocić, zanim znalazłem to trochę się pogorszyły i nie bardzo mi się udało bo wolałbym czekac (co wcześniej było) aż przez dziurę w gęstwinie chmur lekko słoneczko się przebijało choć wciąż rozproszone, był polar i czasami chyba połówkę przykładałem ale nie jestem pewien czy do tych, do tych raczej nie bo ciemniej by część pałacu wychodziła (po to by wydobyć z pułapu chmur linie nierówności) :)
heja 176 miesięcy temu
19:10, Pn 5 Kwi
Kolejna lekcja historii i cos ciekawego :) Nie za bardzo przekonuje mnie ta waląca się fota po prawej :)
Adampt 176 miesięcy temu
19:48, Pn 5 Kwi
chyba podobnie lubimy :) ja też lubię zwiedzać by coś "odkryć":)
Geniuś 176 miesięcy temu
20:58, Pn 5 Kwi
Opis i składanka extra. To zdjęcie z żabiej perspektywy mi najbardziej pasuje.
hubi 176 miesięcy temu
21:43, Pn 5 Kwi
Historia jest dobra bo zawsze mozna niedociagniecia nadrobic,podoba sie i opis i skladanka;)
Tadek66 176 miesięcy temu
23:21, Pn 5 Kwi
Opis wyczerpujący i fotka mówi .........
Vidi 176 miesięcy temu
6:08, Wt 6 Kwi
Fajne zestawienie i świetny opis.
Romek 176 miesięcy temu
16:30, Wt 6 Kwi
Dobre:) I foto i opis:)
Jędrek 176 miesięcy temu
19:14, Wt 6 Kwi
Ciekawa foto-opowieść :)
Moldi 176 miesięcy temu
8:39, Śr 7 Kwi
Ciekawe jak zwykle ,dobre fotki,szkoda kolejnego zabytku ktory stanie sie zapewne ruina
Stanko 176 miesięcy temu
8:42, Śr 7 Kwi
bardzo ciekawy zestaw wraz z opisem :)
Natasza 176 miesięcy temu
12:59, Śr 7 Kwi
To zdjęcie z prawej - chyba za jakiś czas mi się spodoba. Podziwiam zacięcie historyczne
Betysia 176 miesięcy temu
16:53, Pt 9 Kwi
ciekawe miejsce, ciekawy opis:)